Прибирання

Кому в СРСР було жити добре?


Фото Російська газета

Про життя в Радянському Союзі є дуже багато думок. При чому деякі з них абсолютно протилежні. Одні згадують, що ціни були низькі, медицина та освіта безкоштовними, а безпеку на вулиці висока. Інші кричать, що прилавки були порожні, зарплати маленькі і не можна було виїжджати.

Можна сперечатися про це довго, скільки людей, стільки й думок. При тому, що у всіх різний плнятіе щасливого життя. Кому то і 6 яхт мало, іншому і пара нових сапог- радість.

В СРСР було багато красивих гасел. Велика Жовтнева Соціалістична революція проголошувала загальна рівність і скасовувала будь-які класи. Але на ділі все було складніше. Природно класи зникли, але загальна рівність залишилося утопією. Розглянемо кілька груп людей, які точно жили краще саме з матеріального боку.

Насамперед йде номенклатура або партійні чиновники. Ідейні комуністи дуже швидко розчинилися серед кар’єристів. Молоді кадри йшли в партію не комунізм будувати, а поліпшити своє становище. У підсумку багато хто міг отримати житло поза чергою, користуватися санаторіями чаші інших. Так само для номенклатури існували спец.магазіни з дефіцитними товарами. Вхід туди був тільки по пропуску. Ще особливим плюсом була можливість з легкістю побувати за кордоном. Між тим життя чиновника в СРСР в різні роки була різною. У Сталінські роки за маленький косяк можна було позбутися всього, зате і злетіти по кар’єрі можна було швидко. Номенклатура намагалася довго зберігати свої привілеї, нічого не змінюючи. В результаті їх скинули нові молоді кадри.


Спец. магазин

Далі по матеріальних благ можна виділить інтелігенцію. Вчені та артисти отримували високу зарплату. Вони так само мали легший доступ до житла і товарам. Хоча радянським артистам доводилося тільки мріяти про життя сучасних акторів і музикантів. Ніяких платних корпоративів не було.

Так само поліпшити своє матеріальне благополуччя могли різного роду розподільники. Завідувачі складів і товарних баз мали прямий доступ в дефіцитним товарам. Сюди ж можна віднести лікарів або викладачів вузів. Вони мали гарну зарплату, а так само високий неформальний попит за свої послуги. Прийом лікаря можна і зрушити, якщо “добре попросити”.


Зйомки фільму “Гараж” про побутові проблеми СРСР

Ну і останньою категорією, хто мав високий заробіток були спекулянти і “тіньовики”. Правда їм доводилося приховувати свої доходи. Закон карав таких людей строго. Але все ж вони могли здійснювати дорогі покупки.

В принципі деякі прості робітники могли мати дохід вище, якщо працювали краще і довше. Але все ж це був далеко не рівень номенклатури. 2-3 середніх зарплати за місяць вважалося все ж великим доходом.

Якщо брати в процентному співвідношенні, то лише 10% жили в повному матеріальному добробуті.

Якщо порівняти з сьогодні, то мало що змінилося. Але світ не стоїть на місці. Багато людей з сьогоднішнім становищем, яке вони вважають скромним, в СРСР вважалися б багатіями