Сад та город

Криптовалюта замінять центральні банки?

В Амстердамі завершила свою роботу триденна конференція «Money20 / 20», яка щорічно збирає провідних представників світової фінансової галузі. У минулому році, який став найбільш урожайним для кріптовалютного ринку в плані зростання капіталізації, «Money20 / 20» наповнили представники компаній, що працюють з кріптомонетамі та фінансовими технологіями. Якщо в минулому році тема криптовалюта була новою і незвичною, то в поточному році її обговорювали в рамках інших проблем світової фінансової системи. Причому для виявлення ролі кріптоактівов в сучасній економіці і ставлення до них з боку регуляторів була організована дискусійна панель «криптовалюта, як питання центральним банкам», а подкасти з цього заходу дали можливість ознайомитися з тезами основних учасників зустрічі. В роботі дискусійної панелі взяли участь представники центральних банків Великобританії, Канади, Литви та Швейцарії.

Мартін Етерідж, керівник одного з департаментів Банку Англії, який займається вивченням і застосуванням фінансових технологій, зізнався, що регулятор пом’якшував ставлення до криптовалюта, якщо розглядати період часу з 2014 року: «ми вже тоді, провівши два дослідження, прийшли до висновку, що криптовалюта не становлять великої загрози для стабільності грошового обігу, однак не могли навіть припустити, наскільки широке поширення отримають кріптомонети в роздрібній торгівлі як засобу платежу ».

Незважаючи на такий несподіваний для експерта успіх криптовалюта, він підкреслює, що Банк Англії продовжує вважати кріптомонети що не представляють великої загрози для фінансової стабільності. Однак там продовжують спостерігати за процесами «дуже ретельно». Як зазначив представник Банку Англії, «ми усвідомлюємо, що розподілена система організації платежів, функціонування розподіленого реєстру (блокчейна) мають великий потенціал до виживання в сучасному світі, а також несуть користувачам безліч вигод, тому нам потрібно точно розуміти, що ми вірно трактуємо події, отримуємо об’єктивну картину поточних процесів; більш того, одержувані знання і досвід ми інтегруємо в нашу роботу і в роботу банківської інфраструктури Великобританії ».

Крім того, Етерідж заявив, що, на його думку, «існує лише дуже невелика ймовірність того, що криптовалюта замінять фіатние гроші, хоча, чесно кажучи, хто знає напевно, що буде завтра? Поки що я бачу, що звичайні гроші мають більшу ймовірність залишитися, так як заміна їх криптовалюта зажадала б фундаментального зміни суспільством існуючої грошової системи ». Він упевнений, що звичайні гроші збережуться до тих пір, поки суспільство вірить в ті інститути, які їх виробляють і підтримують. Ризик того, що люди розчаруються і будуть шукати альтернативи в великих країнах він не бачить, а ось в невеликих юрисдикціях це потенційно можливо.

Варто зазначити, що Мартін Етерідж також адмініструє напрямок, пов’язаний з операціями з готівкою, а також здійснює загальне керівництво роботою британського центрального банку над питанням цифрових валют. Раніше, в травні, його команда випустила доповідь, в якому обговорюються різні сценарії запуску державних цифрових грошей. Одним із прототипів таких стали електронні векселі, які Банк Англії емітує в вигляді резервних рахунків. Цей інструмент дає можливість великим фінансовим гравцям проводити взаємозалік зустрічних вимог в режимі реального часу, використовуючи спеціальну систему клірингу (Gross Settlement Service (RTGS)). У Банку Англії продовжують працювати над удосконаленням даної системи. Незважаючи на те, що RTGS не базується на блокчейне, Етерідж сподівається, що вони доведуть систему до такого рівня, що вона зможе «говорити однією мовою» з блокчейнамі, які є у приватних компаній.

Так вийшло, що решта учасників зустрічі в цілому погодилися з позицією представника Банку Англії, хоча додали в цю палітру свої відтінки. Доктор Маріус Юргілас, член правління Банку Литви, а також кандидат на пост глави регулятора банківської системи цієї країни, підкреслив важливість довіри в обігу як звичайних грошей, так і криптовалюта. При цьому він звернув увагу, що «якщо суспільство починає ставити питання, які пов’язані з тим, що процес угод може бути організований краще, зручніше і дешевше за витратами, то неминуче крім традиційних грошей з’являються інші інструменти, якщо, тим більше, ці інструменти можуть відповісти на що виникає запит в суспільстві ». Однак він не сказав точно, що тоді повинен робити регулятор, обмежившись лише тим, що «ми не повинні сидіти в траншеях і чогось чекати», а «повинні реально приділяти багато уваги тому, що відбувається».

Джеймс Чапман, старший директор з досліджень в департаменті з управління фондом та банківською діяльністю Банку Канади, звернув увагу, що можливість появи державних криптовалюта залежить від запитів суспільства. При цьому він підтримав думку свого колеги з Банку Англії про те, що поки є віра в нинішні регулятори, ніякі криптовалюта не зможуть замінити звичайні гроші. Ту ж точку зору висловив і Томас Мозер, член правління Національного банку Швейцарії, помітивши, правда, що довіра банківським регуляторам – це не є щось непорушне, і їм потрібно завжди йти в ногу з часом і відповідати на всі основні запити суспільства.

Ставте лайк і підписуйтесь на наш канал в Яндекс.Дзен і діліться новинами зі своїми друзями! Найактуальніші і цікаві новини зі світу криптовалюта і блокчейна кожен день! Не пропусти!