Факти

Мужича Павлівка. Анастасія Шипілова про одне з сіл Оренбурзької області

Анастасія Шипілова опублікувала в блозі пост про історію села Мужича Павлівка:

“Освіта нині зниклого села Мужича Павлівка, яка перебувала поруч зі станцією Каргала на березі річки Каргалкі, можна віднести до періоду з 1840 по 1850 рік. Прихід села Мужича Павлівка приблизно утворений в 1858 році. Першими поселенцями були селяни Тверській, Тамбовської і Орловської губерній, нагороджених землею від скарбниці по 15 десятин на душу. Село Мужича Павлівка з 1890 року відносилося до Павлівської волості Оренбурзького повіту і складалося з парафіяльної села, де значилося 270 дворів, всього 2160 осіб. Жителів чоловічої статі – 1109 осіб, жіночої – +1051 осіб. Для будівництва житла селяни застосовували глину, камінь, очерет, сосну, тому дуже часто виникали пожежі.

Село було велике і красиве, особливо приваблювали будинки заможних селян і козаків, вдома їх були покриті бляхою, різними лиштвами. У центрі села височіла багато прибрана церква. Благаючих вміщала близько 500 осіб.

У 1932-33 роках церква стали руйнувати. Зняті дзвони відвезли.

За спогадами старожила села А.М. Традеева, будівля церкви повністю ліквідували, а на добротному фундаменті, на місці церкви було збудовано сільський клуб. Потім у зв’язку з виходом постанови «Про обов’язкову початкову освіту» в 1930 році на місці церковно-парафіяльної школи була обладнана початкова, в 1933 році відкрита семирічна Павловська школа Павловського району Чкаловской області. Найбільш грамотними на селі були учитель, поп, волосной писар і фельдшер.

Після ВВВ село, що стало райцентром, швидко відновився. У 1963 році при перекладі Павлівської сільської Ради з Переволоцкая району в Оренбурзький район колгоспу було присвоєно звання ім. П.А. Кобозева. Цей колгосп був одним з кращих господарств в Оренбурзькому районі. У 1983 році в селі було побудовано двоповерхову будівлю Павлівської школи, в якій навчалося 180 дітей. Працювали бібліотека, будинок культури, лікарня.

Після того, як під Оренбургом було виявлено газове родовище і був побудований газзавод, Мужича Павлівка виявилася в безпосередній близькості від нього. У 1988 році відбувся великий викид газу, тому постало питання про розформування села Мужича Павлівка.