Прибирання

Непроста доля пам’ятника М.І. Платова

21 травня (9 травня з старим стилем) 1853 року “вдячними донцями” урочисто відкривається в центрі Новочеркаська пам’ятник (автори-академіки: А. А. Іванов, Н.А.Токарев, П.К.Клодт) засновнику міста, самому знаменитому Донському Отаману, графу і кавалеру багатьох вітчизняних і зарубіжних орденів Матвію Івановичу Платова.

Після скоєння урочистій літургії в Вознесенському соборі Військовий коло і присутні на урочистостях гості попрямували до пам’ятника. Коли процесія наблизилася до Олександрівської площі, пролунав побіжний артилерійський салют. Знаряддя дали 101 залп на честь ратних звершень отамана.
На площу, посередині якої височів задрапірований білим покривалом пам’ятник, були винесені військові регалії. Знаряддя справили ще три залпи, впала завіса і людським поглядам постав монумент: хоробрий ватажок донських ополчень в Вітчизняну війну був зображений на повний зріст в генеральському мундирі, поверх якого накинута бурка, в положенні командування військами з перначем в лівій руці і з оголеною шаблею в правій . На п’єдесталі були викарбувано напис «Отаману графу Платова за військові подвиги з 1770 по 1816 роки. Вдячні Донці ».
Але в бурі революційних перетворень 20-х років нащадки не почули ці слова. Газета «Радянський південь» від 18 березня 1923 р повідомляла про те, що за постановою президії Новочеркаського міськради до дня 12 березня 1923 року була знята з п’єдесталу фігура отамана Війська Донського як пряма невідповідність тим, що відбувається в місті революційних змін.
Деякий час скульптура знаходилася в Музеї історії донського козацтва, а потім була переплавлена. На звільнився п’єдестал був встановлений пам’ятник В.І. Леніну. Однак заслуги донського отамана не були забуті. В міській газеті «Прапор комуни» в військові 1942 і 1945 роки поруч з повідомленнями про події на фронті друкувалися матеріали про подвиги Платова. Неодноразово піднімалося питання про відродження пам’ятника.
13 березня 1988 року Рада Міністрів Української РСР дав дозвіл на його відновлення в Новочеркаську. Московський скульптор Олександр Тарасенко відтворив скульптуру отамана з максимальним наближенням близьку до знищеному оригіналу. Примітно і те, що скульптура була встановлена ??на старому п’єдесталі. 16 травня 1993 року відбулося урочисте відкриття відтвореного пам’ятника отаману Платова. Пам’ятник Леніну, раніше розміщений на п’єдесталі, був переміщений в один з районів Новочеркаська.